Prieš kelias savaites Arina iš ”Once Again” internetinės sendaikčių parduotuvės mane pakalbino labai įdomia ir man artima tema. Dalinuosi su Jumis pilnais mano atsakymais. Tikiuosi bus įdomu skaityti.

I dalis.

1.     Beta, papasakok apie save. Kas esi ir kokią vietą sendaikčiai užima Tavo gyvenime?

Arina, man labai malonu, kad pakvietei mane į šį virtualų interviu.

Aš esu dar gana jauna interjero kūrėja ir projektuotoja, tačiau turiu be galo daug entuziazmo ir noro dirbti ir mokytis šioje srityje. Šiuo metu mokausi iš pačių geriausių, dirbu su individualiais projektais, tiek butais, tiek kotedžais, tiek gyvenamaisiais namais. Kartais tenka susidurti ir su rekonstrukcijų projektais, kas man taip pat patinka. Kadangi rekonstruojant namą tu niekada nežinai ką rasi po storu tinko sluoksniu. Būna, kad suplanuojame lygias standartines lubas, o nuardę senąsias – randame nuostabius medinius balkius, kuriuos galiausiai paliekame, kaip nuostabų interjero akcentą.

Kad mane žavi patalpų kūrimo procesas pastebėjau jau labai senai. Tiesiog prireikė labai daug laiko, kad ryžčiausi tai pradėti kurti ir kitiems. Šiandien esu laiminga, kad galiausiai pradėjau tai daryti ir kiekvieną dieną laukiu naujų iššūkių.

Mane taip pat labai žavi architektūros paveldas – senieji Lietuvos dvarai, polivarkai, senieji miestų pastatai. Kiekvieną kartą atradus tokius, man užgimsta noras kiekvieną jų prikelti naujam gyvenimui, mėgstu tyrinėti likusias autentiškas detales juose, galiu ilgai stebėti tokius pastatus iš tolo ir mintyse įsivaizduoti, kaip anais laikais tokioje vietoje virė gyvenimas.

Manau tai ir yra dalis atsakymo, kodėl man patinka sendaikčiai ir, kad be abėjonės – mano namuose ir gyvenime jiems yra skirta vietos ir laiko. Kad ir tai, jog kiekvieną šeštadienio rytą turiu tradiciją lankytis turguje, kuriame prekiaujama sendaikčiais, o po jo su geriausia drauge geriame arbatą ir apžiūrinėjame savo pirkinius, kalbame apie daiktų dizainerius, kūrėjus, ieškome nusipirktų daiktų autorių.  

2.     Kaip manai, ar svarbi daikto/gamintojo istorija, kodėl?

Visada labai įdomu sužinoti istoriją. Istorijos mus žavi, įtraukia, o noras rasti kuo geresnį daiktą dažnam iš mūsų yra įgimtas. Todėl žinoma – istorija yra labai svarbus aspektas ieškant sendaikčių, kadangi tai gali padėti nustatyti daikto vertę, jo kokybę, laikotarpį kuriame jis buvo populiarus ir kitus įdomius dalykus. Todėl manau, kad kiekvienas sendaikčių medžiotojas turi būti ir bent šiek tiek istorijos žinovas ir gerbėjas.

Tačiau negalėčiau sakyti, kad tiktai daiktai, kurių gamintojus mes žinome, arba randame įvardintus ant daikto yra vertingi. Dažnai pasitaiko, kada randame labai kokybišką, išskirtinį daiktą, o jokio ženklo ant jo nėra likę. Tada mums daug sunkiau, o kartais visai neįmanoma sužinoti jo istorijos. Tačiau tikrai nereikia nuvertinti tokio radinio. Tokiais atvėjais visada lieka tikimybė, kad mūsų rankose yra tikra dizaino ikona – tačiau mes to dar negalime patvirtinti oficialiai.

Taip, galime sakyti, kad šiandien mums padeda internetas. Galime ieškoti pagal paveikslėlį, nuotrauką, logotipą ir kitas žymes. Tačiau. Tačiau internetas šioje vietoje nėra visagalis, jis tikrai neranda visų atsakymų. Dažnai pastebiu, kad reikia sugrįžti prie knygų ir muziejų norint rasti kai kuriuos atsakymus. Tikrai daug literatūros dar nėra suskaitmeninta. O kai kas turbūt niekada ir nebus. Todėl saugokime knygas apie meną, kūrėjus ir autorius, o ypač Lietuvos kūrėjus ir kūrinius. Taip pat niekada nepraleiskite progos užeiti į muziejų – ten galite rasti ir kai kuriuos atsakymus į su tuo susijusius klausimus.

II dalis.

1.     Kame slypi didžiausias žavėsys sendaikčiuose?

Pirkdamas tokį daiktą, tu gauni tokią pridėtinę vertę, kurios niekada negausi pirkdamas naują daiktą – tai yra istorija, jausmas, tikrumas ir visada – dalelė paslapties.

Taip, tu negausi 14d. gražinimo garantijos, bet greičiausiai turėsi ilgą ir malonų pokalbį su pardavėju, po kurio norėsis čia grįžti vėl.

Tu pirkdamas sendaikčius negausi ir 10 kartų per didelio maišelio su rėkiančiu logotipu, tačiau gausi puodelį susuktą į seną laikraštį, kuris tilps į tavo maža rankinuką.

Gali būti, kad daiktas bus dulkėtas ir murzinas, turės kvapą ir tau reikės pasistengti, kad jį atnaujintum. Bet visas procesas vertas galutinio rezultato.

Be viso to Tu prisidėsi prie mažesnio išteklių naudojimo ir mūsų planetos išsaugojimo.

2.     Kur ieškai sendaikčių karantino metu?

Karantino metu žinoma vienintelis būdas liko jų ieškoti internete.

Dairiausi ir Instagram parduotuvėlėse, atradau naujų internetinių parduotuvių Lietuvoje ir užsienyje, taip pat Skelbiu.lt svetainėje, Facebook sendaikčių pardavinėtojų grupėse ir kitur.

      Džiaugiuosi, kad šiandien jau veikia gyvas turgus, nes tai yra nepakeičiama.

3.     Kokių namų kampelių labiausiai didžiuojasi?

Savo namuose turiu ne vieną vietą, kur galite pamatyti sendaikčių. Parodysiu Jums jas. Viena iš jų – atvira lentyna virtuvėje. Ten laikau daugiausiai taures, bet yra ir kitų detalių – vazų, puodelių, įrankų. Čia karts nuo karto atsiranda naujų daiktų, tada jie pakeičia ankščiau buvusius arba tiesiog papildo lentynas.

Kita mano mėgstama vieta, kurioje taip pat keičiu ‘’ekspoziciją’’ yra židinys. Turime seną židinį bute ant kurio puikiai derinu skirtingų aukščių vazas, žvakides, knygas ir pan. Čia pagal sezoniškumą atsiranda gėlės, gyvos arba džiovintos.

Taip pat pasilikome mažą nišą sienoje, kurią atradome remonto metu. Čia telpa klasikiniai auksuoti rėmeliai bei porceliano vazelės.

image.png

4.     Tavo 3 patarimai sendaikčių ieškotojams?

–        Prieš pirkdami nusimatykite, kurioje namų vietoje bus naujas daiktas. Net jei tai ir mažiausia vazelė – nusimatykite, kokias konkrečiai gėles į ją merksite. Taip išvengsite nenaudojamų daiktų namuose, kurie tarnauja trumpai ir greitai nusibosta.

–        Ieškokite išspaustų ženklų, pavadinimų ant daiktų. Tai beveik visada padeda nustatyti daikto vertę ir sužinoti kilmę, istoriją.

–        Jūs geriausiai pažįstate savo namus ir daiktus juose. Pasikliaukite savo skoniu, o ne pardavėju.

image.png

Nuotraukos iš mano asmeninio archyvo.

Klausimai – Arina Once Again.

Atsakymai – Beta ”StudioRiver”